حبوبات الیزا, نخود

نگرانى مردم از بالا رفتن قیمت نخود | فروش نخود روس (فرنگى و رسمى)

فروش نخود روس

افزایش قیمت تا ۸۰۰۰ و ۹۰۰۰ تومان نخود در عمده فروشی های کشور از مهم ترین دغدغه این روزهای فعالین حوزه نخود ایرانی می باشد. تنها راه جایگزین برای رفع این مشکل خرید و فروش نخود روس با بازه قیمتی ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ می باشد.
یکی از مهم ترین دغدغه های فعالان حبوبات در کشور قیمت بالای تمام شده محصولات است که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، با کاهش معاملات روبرو شده اند.
در مطلبی جداگانه پیرامون قیمت امروز نخود صحبت کرده ایم.

گرانی نخود

نخود از جمله محصولاتی است که قیمت آن نسبت به مشابه خارجی آن بسیار بالاتر می باشد. هر چند نخود ایرانی از نظر کیفیت با انواع نخود خارجی قابل قیاس نیست اما خرید و فروش نخودهای خارجی با قیمت مناسب تر می تواند مسکنی بر درد این بازار باشد.
گرانی نخود

تولید نخود ایرانی

در نمودار زیر حجم تولید نخود در ایران را مشاهده می کنید و بد نیست این را بدانید که سالانه تقریبا ۱۵۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور، نخود تولید می کنیم.

سالانه ۱۵۰۰۰۰ تن مازاد بر نیاز کشور، نخود تولید می کنیم.

سطح زیر کشت و میزان برداشت نخود

 

راه حل گرانی نخود

اگر بخواهیم به صورت اصولی به این موضوع بپردازیم، بسیاری از مسائل کلان کشور که بر کشاورزی ایران سایه انداخته می بایست مورد بررسی قرار گرفته و حل شده تا قیمت تمام شده نخود نیز کاهش یابد. مسایلی همچون:

  • کاهش هزینه های کشت
    کاهش سوخت مصرفی
    هزینه نگهداری پایین
    هزینه دستمزد پایین
    افزایش قدرت خرید مردم

با حل این موارد قیمت نخود بسیار منطقی تر خواهد بود. اما از آنجایی که مشکلات این حوزه تمامی ندارد، می بایست با واردات نخود خارجی رقابت مناسبی ایجاد کرد و توان خرید مردم را در نظر گرفت.
کاهش قیمت نخود

 

حمایت از کشاورزان وظیفه همه ماست اما از طرفی باید توان خرید مردم را در نظر گرفت. زیرا تصمیم گیرنده نهایی مصرف کننده است.

صادرات نخود ایرانی

یکی از روش هایی که می توان از نخود ایرانی حمایت کرد و از طرف دیگر مردم را نیز در نظر گرفت، ایجاد بازارهای صادراتی مناسب برای نخود با کیفیت ایرانی است. با توجه به بالارفتن نرخ ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی، خواهان نخود ایرانی بیشتر شده و راه برای صادرات نخود ایرانی هموارتر شده است.
میزان صادرات نخود ایرانی

 

آقایان می توانند بجای تریبون رفتن، راه صادرات نخود ایرانی(نخود کرمانشاه) را هموار کنند.

از این مسائل که بگذریم نخود روسی در بازار ایران دو نوع دارد که با توجه به قیمت مناسبی که دارند می توانند گزینه مناسبی برای
مصرف قشر آسیب پذیر جامعه باشند.

واردات نخود خارجی

در نمودار زیر حجم واردات نخود را در سال های اخیر مشاهده می کنید. می بینیم که واردات این محصول چه افزایشی را تجربه کرده است.
میزان واردات نخود خارجی

فروش نخود روس (رسمی)

نخود رسمی روسی دارای سایز ۵ و ۶ و همچنین سایز ۷+ می باشد. این محصول ظاهری شبیه به نخود ایرانی دارد.
فروش نخود روس

فروش نخود روس (فرنگی)

نخود فرنگی روس که کیفیت پایین تری نسبت به نخود رسمی روسی دارد، چند سالی است که از فلافلی های کشور سر درآورده است. فلافلی ها و کارخانجاتی که خمیر فلافل تهیه می کنند، این محصول را مورد استفاده قرار می دهند.
فروش نخود روس

برای خرید و یا فروش نخود رسمی و فرنگی روس می توانید با مشاوران بازرگانی در ارتباط باشید.

 
منبع: حبوبات ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *